
Учени са се натъкнали на непознат вид яркооранжев прилеп, изследвайки биоразнообразието в пещери и изоставени минни шахти в Гвинея, съобщи в. "Индипендънт".
Прилепът е видян за първи път през 2018 г. от екип специалисти, ръководени от представители на Американския природонаучен музей и Международната организация за опазване на прилепите. Той вероятно е критично застрашен, защото се среща само в планинската верига Нимба и значителна част от територията му е в изоставени минни шахти, които се срутват и с времето ще изчезнат.
Рядка форма на ухажване е наблюдавана при прилепи
"Откритие като това е проблясък на надежда във време, когато толкова видове изчезват - каза Уинифред Фрик от екипа. - Животното е поразително. Има яркооранжева козина и защото е толкова различно, осъзнахме, че досега не е описвано".
Специалистите са събрали редица данни за прилепа - морфологични (за формата му) морфометрични (за размера и силуета му), как използва ехолокация, анализирали са генетични данни, включително са го сравнили с други екземпляри от колекцията на Американския природонаучен музей, музея "Смитсониън" и Британския музей.
"The coronavirus that conquered the world came from a thumb-sized bat tucked inside a remote Chinese cave. Of this much, scientists are convinced" ...although none of them has ever seen an actual sample
— Tony Daniel Ortega (@HeartlightsEnt) January 16, 2021
Where did COVID-19 come from? https://t.co/t8AxPiFECS via @usatoday
Новият вид вече се нарича Myotis nimbaensis, на планината, където е открит.
Върховете на планинската верига Нимба достигат 1600 - 1700 м надморско ниво. Заобиколени са с драстично различни долини. Необичайната топография крие изключително биоразнообаризе.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук